Stay connected & join/follow us on

Latest News

2017 Weightlifting Tasmania Awards

2017 Weightlifting Tasmania Awards

Dec 03 2017

The annual awards function of Weightlifting Tasmania Inc. was held 25 November at Carlyle Hotel, Hobart.

The following awards were presented.

2017 State Championships Best Lifter Awards

Open Men's Champion Perpetual Trophy - Sean Fitzgerald (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Lincoln Bowman (3rd) Mick Burton

Open Women's Champion Perpetual Trophy - Camilla Fogagnolo (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Stephanie Pickrell (3rd) Nicole Morse

Junior Men's Champion Perpetual Trophy - Jordan Gotts (Central Coast Weightlfting Club)
(2nd) Ben Spinks (3rd) Will Portlock

Junior Women's Champion Perpetual Trophy - Stephanie Pickrell (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Telyshia Jones (3rd) Hannah Spinks

2017 Tasmania Masters Championships Best Lifter Award

Best Lifter Women: Nicolette Dunstone (Crossfit Launceston)
(2nd) Jo Beams (3rd) Melanie Richardson

Best Lifter Men: Russell Kapper (Crossfit Works)
(2nd) Robert Gotts (3rd) Dale Hall-Bowden

Based on World Record for Category and Age group.

2017 Chris Chugg Memorial Shield

Winner: Sean Fitzgerald (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Zac Millhouse, (3rd) Camilla Fogagnolo

Based on percentage of world record in individual category

2017 Cliff Joyce Memorial Shield

Winner: Sean Fitzgerald (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Camilla Fogagnolo (3rd) Lincoln Bowman

Based on percentage of Senior World Senior Record achieved in each competitor’s respective bodyweight category.

2017 President's Cup

Winner of Men’s Section: Sean Fitzgerald (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Zac Millhouse (3rd) Lincoln Bowman

Winner of Women’s Section: Camilla Fogagnolo (Weightlifting Academy of Tasmania)
(2nd) Stephanie Pickrell (3rd) Tamara Coleman

Winner of Junior Men's Section: Zac Millhouse (Weightlifting Academy of Tasmania)

Winner of Junior Women's Section: Stephanie Pickrell (Weightlifting Academy of Tasmania)

Winner of Novice (U17) Men: Ben Spinks (Weightlifting Academy of Tasmania)

Winner of Novice (U17) Women: Hannah Spinks (Weightlifting Academy of Tasmania)

Winner of Novice (U17) Most Improved Award: Mya Venn (Launceston PCYC)

Winner of Masters Men: Michael Pickrell (Weightlifting Academy of Tasmania)

Winner of Masters Women: Nicolette Dunstone (Crossfit Launceston)

Citizens Award

Winner: Anita Millington

Nominees: Heath Millhouse, Michael Pickrell, Anita Millington,  Leo Isaac, Robert Gotts,  Ryan Harley, Matt Newman, Jordan Cripps

Best and Fairest

Men: Lincoln Bowman

Women: Hannah Spinks

Overall Winner of Best and Fairest Perpetual Trophy: Lincoln Bowman and Hannah Spinks (A tie!)

 
Site map| Privacy| Copyright © 2012| Site by Australian Weightlifting Federation |